Чому США стають переможцем кризи

Інес Зеттл, Вашингтон
30.05.2022

Американська економіка знову виявляється більш стійкою, ніж більшість інших економік: довгострокові слабкості країни наразі виявляються сильними сторонами.

Якщо Джо Байден хоче надати американцям сміливості для майбутнього, він озирається в минуле. Потім він святкує річницю висадки на Місяць у 1969 році або розробку мікрочіпів у середині минулого століття. «Ми їх винайшли. Ніхто інший», — майже благаючі запевнив президент під час свого виступу в Огайо.

Але бізнес з цінними компонентами, без яких не обходиться жодна машина чи мобільний телефон, в наш час роблять інші. Азія виробляє 80 відсотків напівпровідників.

Це має змінитися. Samsung побудує фабрику чіпів вартістю 17 мільярдів доларів у Тейлорі, штат Техас, за підтримки щедрих субсидій. Тим часом тайванський промисловий гігант TSMC будує нове виробництво в Арізоні, і американська компанія Intel планує розширити потужності як там, так і в Огайо.

Уряд США підсолоджує решорінг перспективою фінансових стимулів, але в проектах є більше, ніж безкоштовні гроші. Перед реаліями руйнування ланцюгів поставок і глобальних криз корпорації знову відкривають перспективи ринку США з 330 мільйонами потенційних клієнтів. Після спаду, пов’язаного з пандемією, у 2020 році світові прямі іноземні інвестиції підскочили на 77 відсотків минулого року. Першою країною призначення є США зі зростанням на 114 відсотків.

Джаред Вудард з Bank of America вважає, що це більше, ніж просто «знімок». «Америка все ще є винятковою», — каже голова Дослідницького інвестиційного комітету, який малює загальну картину на основі різного досвіду банківських експертів. Реструктуризація ланцюгів поставок окупиться в короткостроковій перспективі, особливо в країнах Південно-Східної Азії, таких як В'єтнам, а також у Мексиці, каже Вудард. За його оцінками, серед промислово розвинених країн, зокрема, Сполучені Штати виграють у довгостроковій перспективі від зусиль корпорацій, щоб зробити закупівлі менш кризовими.

Експерт бачить ряд факторів, які забезпечують поул-позицію Америки на користь інвесторів.

США займають найвище місце за якістю інновацій та ефективності використання капіталу, а корпоративний прибуток вищий.

Демографічний розвиток є більш сприятливим, ніж в інших промислово розвинених країнах і навіть деяких країнах, що розвиваються: вища народжуваність, краща здатність інтегрувати іммігрантів. У Китаї, з іншого боку, Вудард стверджує, що зростання робочої сили досягло піку в 2013 році.

Уряд США під час пандемії відреагував більш рішуче, ніж майже будь-який інший, і відновив економіку. США є єдиним регіоном, який, за оцінками МВФ, може очікувати більшого економічного зростання в 2024 році, ніж прогнозувалося до «корони».

Вудард визнає, що США не завжди попереду, наприклад, менші компанії в Європі досить конкурентоспроможні в дослідженнях. Але в цілому до нього відноситься наступне: «США — чудове місце для інвестування».

У "відносному занепаді" — і все ж надійніше за інших

Президент США бореться з тим, що ця ейфорія суперечить ставленню до життя багатьох американців. У опитуванні, проведеному на початку цього року, 70 відсотків погодилися, що країна перебуває в кризі та загрожує провалом.

Деякі фінансові фахівці також поділяють глибокий песимізм. Колишній менеджер Morgan Stanley Ручір Шарма передбачив під час першої хвилі Covid, що Німеччина, а не США, переможе у світі після пандемії. А менеджер хедж-фонду і мільярдер Рей Даліо пророкує падіння американської імперії. Вибухаючий борг, зростаюча нерівність і глибокий політичний розкол – для автора зрозуміло: США перебувають у «відносному занепаді» порівняно з Китаєм.

Однак нинішня ситуація виглядає інакше: знову ж таки найбільша економічна держава світу довела свою стійкість. Німецький економічний інститут використав сім показників, щоб оцінити, хто переможець і хто переможе серед 19 країн ОЕСР після двох років пандемії: США посідають сьоме, Німеччина – 16-е.

Українська війна, ймовірно, увічнить це. Після того, як Росія напала на свого сусіда, інвестори по всьому світу втекли до валюти, в якій вони відчувають себе найбільш безпечною: долар. Інвестори вірили в силу економіки США, сказав Вудард.

Тим часом перспективи для європейської економіки похмурі, і Китай розчарував себе в очах багатьох інвесторів. Такі проблеми, як перегрітий ринок нерухомості, недостатня прозорість та дії влади щодо вітчизняних компаній, відомі давно, каже Вудард: «Але вони повністю інтерналізовані лише нещодавно».

І тепер сувора політика Пекіна на карантинні зупиняє китайську економіку. За прогнозом Bloomberg Economics, молодий економічний центр може зростати повільніше, ніж старий, цього року вперше з 1976 року: лише на 2,0 відсотка проти 2,8 відсотка в США.

Довгострокові слабкі сторони Америки наразі виявляються сильними: в той час як економічний спад уповільнює світового чемпіона з експорту Німеччини, американські споживачі досі були відповідальними за зростання внутрішньої економіки.

А в США є велика кількість того, чого зараз прагне світ: викопного палива. Байден зміг зупинити імпорт нафти з Росії в березні, не спричинивши серйозних потрясінь. Тепер уряд хоче збільшити внутрішнє виробництво сировини, наприклад графіту, нікелю, марганцю та літію, щоб також зменшити залежність від імпорту в цій сфері. Інший сектор, який виграє від геополітичних потрясінь, прогнозує Вудард, — це оборонна промисловість.

Зростають побоювання, що ФРС введе економіку в рецесію замість м’якої посадки в боротьбі з інфляцією. Настрій загрожує зміною. Але у світі інвестування все відносно, і ситуація виглядає райдужною для США порівняно з іншими. Або, як зазначає економіст з Гарварду Джейсон Фурман, Америка «перебуває в найменш поганому стані серед економіки світу».

Рекламодатели

Партнёры

Новостная рассылка

Будьте в курсе наших последних новостей. Оформите бесплатно персональную новостную рассылку.