Енергетичний перехід відкриває великий потенціал для верстатобудування

Поточне дослідження VDW прогнозує суттєве зростання світових інвестицій до 2040 року.

У майбутньому щорічні глобальні інвестиції в підприємства, пов'язані з енергетикою, збільшаться більш ніж удвічі: з 762 млрд євро в 2020 р. до 1,808 млрд євро в 2040 р. Це було розраховано в недавньому дослідженні, проведеному VDW, Асоціацією виробників -на-Майні у співпраці з мюнхенською консалтинговою фірмою Strategy Engineers. Як повідомляють дослідники, існує низка перспективних напрямків для верстатобудування. До них відносяться виробництво редукторів та підшипників для вітроенергетики, основних компонентів, таких як компресори, насоси та клапани для електролізу, паливних елементів та великої кількості теплових насосів.

Мета дослідження полягала в тому, щоб вивчити можливості та проблеми, що виникають перед верстатобудівною промисловістю внаслідок енергетичного переходу. У дослідженні розглядається весь енергетичний ланцюжок створення вартості електроенергії — від виробництва через розподіл до зберігання. Відновлювана енергія тут відіграє центральну роль. Також розглядаються водень, стаціонарні та мобільні паливні елементи, теплові насоси, регенерація та зберігання вуглецю. «Уряд Німеччини заявив про свій намір прискорити процес енергетичного переходу, що значно посилило тиск. Необхідні активніші зусилля для боротьби з антропогенною зміною клімату. Мета полягає в тому, щоб звільнитися від нашої залежності від викопного палива», — говорить Франц-Ксав'єр Бернхард, голова VDW. «Дослідження, доступне виключно для наших членів, дає своєчасне уявлення про те, наскільки доцільно для виробників верстатів розширювати свою клієнтську базу, включивши до неї електроенергетику», — додає Бернхард.

На енергетичний сектор припадає чверть викидів СО2. Тому він відіграє важливу роль у скороченні викидів забруднюючих речовин. Багато промислово розвинених країн поставили собі за мету обмежити глобальне потепління 1,5 градусами до 2050 року, але для досягнення цієї мети знадобляться величезні інвестиції. Ключові рішення включають розширення джерел енергії з низьким рівнем викидів, модернізацію енергосистеми та розвиток водневої економіки.

Тому основні інвестиції спрямовуються у технології з нульовим рівнем викидів, такі як сонячна та вітрова енергія, а також у технології, що забезпечують перехід до енергетики, такі як розширення енергосистеми, скорочення викидів вуглецю (CCUS), створення водневої економіки та теплові насоси.

  • В даний час на розвиток відновлюваних джерел енергії (енергія вітру, сонячна енергія, гідроенергетика) припадає 288 мільярдів євро інвестицій, а до 2040 року ця цифра зросте до 569 мільярдів євро.
  • У майбутньому будуть потрібні інвестиції в забезпечення глобального постачання електроенергії в умовах зростаючої нестабільності через збільшення кількості відновлюваних джерел енергії. В результаті інвестиції в енергосистему збільшаться приблизно з 220 мільярдів євро в даний час до більш ніж 600 мільярдів євро в 2040 році.
  • Аналогічним чином очікується значне зростання розвитку водневої економіки та розширення технологій уловлювання/зберігання вуглецю, включаючи технології Power-to-X, де політична воля для просування технологій матиме вирішальне значення.
  • Існує великий попит на «перехідні технології», такі як атомні та газові електростанції, для забезпечення базових та пікових навантажень, та безперечна необхідність їх подальшого розвитку. Інвестиції в ці технології сильно залежатимуть від регіональних політичних подій. До 2040 року у всьому світі відбудеться значне скорочення інвестицій у технології з інтенсивними викидами, такі як виробництво електроенергії на основі вугілля.

«Але це ще не все; різноманітність додатків та технологій потребує детального розгляду окремих областей, щоб визначити потенційні галузі застосування верстатів», — пояснює Бернхард. Дослідження VDW робить це шляхом аналізу попиту на верстати, необхідні обробки відповідних компонентів в окремих сегментах. Металеві компоненти, які вимагають високого ступеня механічної обробки та мають суворі допуски та вимоги до якості поверхні, особливо необхідні для механічного перетворення в газових, парових та гідроелектростанціях, а також у вітряних турбінах та системах зберігання маховиків.

Відповідно, найбільший потенціал мають компоненти вітряних турбін, які включають складну коробку передач, систему стеження і процеси виробництва великих підшипників. Це ще більше підкріплюється тенденцією до створення більш потужних установок. Актуальним є також будівництво газових турбін для вироблення електроенергії на газових та парових електростанціях. Нарешті, потрібні великі обсяги безлічі периферійних компонентів, що перекриваються (таких як насоси, компресори, генератори, підшипники, клапани, резервуари і труби).

Теплові насоси, що використовуються для опалення будівель, становлять особливий інтерес через залучення великих обсягів. У майбутньому акцент зміститься на компоненти для розширення водневої економіки, такі як компресори та торцеві пластини для електролізу, а також мобільні та стаціонарні паливні елементи. Крім виробництва, зберігання та розподілу енергії, потенціал також полягає у технології автоматизації для виробництва фотоелектричних модулів, акумуляторних елементів та паливних або електролізних стеків. Вимоги до розподілу енергії, наприклад, у транспортних засобах чи спеціальних судах, а також машини для виробництва компонентів для здійснення обороту енергії, доповнюють попит.

Загалом, енергетичний сектор нині не займає помітного місця у продажу верстатів. Проте прогнозоване реальне зростання відповідного сегмента ринку на рівні 3,6 відсотка на рік до 2040 значно перевищує середнє довгострокове зростання світового ринку верстатів (1,1 відсотка). «Дослідження показує, що значне зростання, прогнозоване для електроенергетики до 2040 року, відкриває перед виробниками явний потенціал», — резюмує голова VDW Бернхард. «Компаніям, які вже активно працюють в електроенергетиці та/або хочуть диверсифікувати свою клієнтську базу, особливо уважно вивчити результати дослідження. Вони надають цінну інформацію, яка недоступна більше ніде на такому рівні деталізації», — сказав він, підсумовуючи.

Рекламодатели

Партнёры

Новостная рассылка

Будьте в курсе наших последних новостей. Оформите бесплатно персональную новостную рассылку.