Модернізація інфраструктури створює нові ринкові можливості

Для багатьох із нас промислове виробництво та транспорт можуть бути на другому плані — ми сприймаємо їх як належне. Але, можливо, саме ці сектори економіки формують основні фізичні процеси, що відбуваються навколо, і набагато активніше впливають на наше майбутнє, ніж будь-який інший сектор.

Промислові та транспортні компанії будують найкращий світ. Вони реалізують сьогодні бачення суспільства про його майбутнє».

Келсі Перселів
Аналітик з промисловості та
глобальних ринків, UBS

 

Збої, спричинені глобальною пандемією та війною в Україні, повернули ці галузі на передній план. Те, що відбувається сьогодні, прискорило прагнення модернізувати інфраструктуру ланцюжків поставок, щоб вони стали більш ефективними з точки зору використання ресурсів та енергії.

У міру того, як зусилля з модернізації увінчаються успіхом, наше природне, створене і живе середовище має стати більш ефективним, дієвим і стійким. І це створить нові ринки.

Оптимізація ланцюжків поставок

Кризи постійно порушують глобальні ланцюжки поставок, викликаючи нестачу та зростання цін на все від комп'ютерних чіпів до продуктів харчування. Це багатоаспектна проблема, але брак робочої сили є ще більшою перешкодою на шляху нормалізації ланцюжків поставок. Щоб заповнити ці прогалини, в автоматизацію складів та портів вкладено багато коштів.

Традиційні рішення також відіграють свою роль. Дженніфер Хаманн, виконавчий віце-президент і фінансовий директор Union Pacific — американської залізниці зі 160-річною історією — каже: «Для вантажівки, яка перевозить вантажі з Лос-Анджелеса до Чикаго, потрібно кілька водіїв. Потяг може перевозити в 300 разів більше, ніж одна вантажівка. Перевозячи товари залізницею, а не вантажівками, наші клієнти скорочують власний вуглецевий слід».

Ця ефективність особливо важлива за умов зростання цін паливо. «Залізничні та інтермодальні перевезення на 70% економічніші, ніж автомобільні перевезення, однак у залізниць недостатньо потужностей, щоб заповнити всі прогалини», — йдеться у повідомленні UBS Global Research US Freight Transports. Аналітик Томас Вадевіц. Хаманн каже, що Union Pacific інвестує мільярди у розширення потужностей та покращення обслуговування, а у довгостроковій перспективі інвестує в електровози з альтернативними силовими батареями.

На міжнародному рівні порушені судноплавні шляхи спричинили збільшення залежності від авіаперевезень. Але UBS Global Research вказує, що пропускна спроможність тут також обмежена, оскільки збільшення пасажиропотоку зменшило доступну вантажопідйомність пасажирських рейсів.

Але значні інвестиції у спеціалізовані вантажні авіалайнери мають збільшити пропускну спроможність. За даними UBS Global Research, до 2039 року Boeing очікує збільшення спеціалізованого вантажного флоту на 60%.

Збільшення пропускної спроможності може допомогти полегшити збої у міжнародних маршрутах постачання. Це також може почасти пом'якшити тиск витрат, оскільки дослідження McKinsey показало, що з кожним новим поколінням літаків відбувається двозначне поліпшення паливної економічності.

Оцифрування виробництва будинків та житла

Аналогічні навантаження виникають і у житловому секторі. Недостатня пропозиція будинків у США та інших країнах вже призводила до зростання цін ще до пандемії. Нещодавно UBS Global Research вказує, що збої в постачаннях збільшують вартість сировини, а брак робочої сили впливає на плани будівельних проектів. «Ми вважаємо, що до 2026 року диспропорція попиту та пропозиції на житло вирівняється, — каже Джон Ловалло, аналітик UBS Global Research, США, — але будівельному сектору терміново потрібні кошти для підвищення ефективності витрат, щоб компенсувати вартість матеріалів, та рішення для будівництва з використанням менше робітників».

Дві інновації можуть допомогти вирішити обидві проблеми. По-перше, збільшення обсягів будівництва збірних будинків, коли їх модулі виготовляються на заводі, а потім збираються на місці, що значно знижує потребу у робочій силі. По-друге, галузь оцифровується, впроваджуються віртуальні інструменти проектування, такі як цифрові двійники, для оптимізації процесу планування та програмне забезпечення для «підключеного будівництва» для кращої координації матеріалів та праці.

Цифрова ефективність проникає і до будинку. Майк Карлет, фінансовий директор компанії Snap One, яка займається проектами розумного будинку, каже, що вже доступні рішення, наприклад, «щоб інтелектуальна система вашого будинку відстежувала ваше місцезнаходження, і яке світло ви хочете ввімкнути або вимкнути», а також могла регулювати температуру приміщення, коли вас у ньому немає, тобто вам не потрібно заздалегідь встановлювати розклад або коригувати його, все зробить штучний інтелект.

Локалізація промисловості та підвищення стійкості

Інновації та адаптації дозволяють нашому штучно створеному середовищу стійко працювати з більшою продуктивністю, підвищеною якістю та меншими витратами. Паралельні імперативи щодо зміцнення ланцюжків постачання та скорочення викидів вуглецю змушують багатьох виробників «переорієнтувати свої операції», каже аналітик UBS Global Research Industrials Кріс Снайдер.
"Американські компанії, що передали раніше виробництво комплектуючих на аутсорсинг для зниження витрат на робочу силу, сьогодні повертають його додому".

Результатом є більш високі витрати на робочу силу, але Снайдер зазначає, що порівняно із загальною вартістю володіння виробничі витрати приблизно однакові. А оцифрування поряд з іншими заходами щодо підвищення ефективності допомагає знизити витрати, а також зменшити залежність від зарубіжних джерел енергії».

Частина можливостей полягає у розвитку місцевої економіки замкнутого циклу: робота з місцевими партнерами, щоб замкнути цикл між виробництвом із найменшою кількістю вуглецевих миль між ними.

Яскравим прикладом є компанія Clean Harbours, «найекологічніша компанія, про яку ви ніколи не чули», за словами Майка Баттлса, її виконавчого віце-президента та фінансового директора. Clean Harbours працює над тим, щоб утилізувати промислові та небезпечні відходи максимально безпечно та чисто. Але ця місія поширюється на повне використання ресурсів, каже Беттлс: «Ми намагаємося переробляти все, що можемо, чи то розчинники, моторне масло чи метали».

Батлс особливо пишається переробленим моторним маслом Clean Harbours: «Ми беремо брудне моторне масло, яке виходить з вашого легкового автомобіля, очищаємо його і продаємо назад як дизельне паливо або моторне масло. І так можна робити нескінченну кількість разів. Перероблена олія на 78% менше йде з викидами вуглецю, ніж первинна сира нафта протягом свого життєвого циклу», — каже він.

 Компанія з управління відходами Casella Waste, Inc. також впроваджує повне використання ресурсів усередині виробничого циклу. Вона працює з промисловими клієнтами, щоб допомогти їм знайти способи перебудувати свої виробничі процеси для повної переробки відходів, — говорить Нед Колетта, президент і фінансовий директор Casella Waste Systems, Inc. «Інновації — це наш бізнес. Це допомагає знайти додаткові джерела матеріалів».

Оновлення світу навколо нас

Прагнення модернізації виробництва підвищення ефективності та прибутку існувало й до недавніх криз. Але вони зазвичай прискорюють зміни, і цього разу ми бачимо це знову. Адаптація до існуючої реальності та інновації, спрямовані на те, щоб зробити інфраструктуру підприємств більш ефективною з погляду шкідливих викидів та витрат, є кроками у правильному напрямку для оновлення нашого довкілля.

«Промислові підприємства оточують нас усюди, — каже Перселей. «Я думаю, дивно спостерігати за тим, як ці компанії зі старої економічної моделі очолюють модернізацію реального світу. Ринкові можливості, створені в цьому секторі завдяки об'єднанню фінансів, інновацій та стратегії, змінять наш світ на краще».

Рекламодатели

Партнёры

Новостная рассылка

Будьте в курсе наших последних новостей. Оформите бесплатно персональную новостную рассылку.