Рівненщина – лідер кластерного руху в Україні

Проведена 20 вересня міжнародна конференція «UkraineInvest Talks: Rivne» в Рівному стала черговою подією в низці заходів, спрямованих на популяризацію інвестиційних можливостей у регіонах країни та зокрема інвестиційної привабливості Рівненської області, її економічного потенціалу. І не тільки потенціалу, а вже й певного досвіду, про який свідчить розбудова меблевого кластеру Рівненщини, який оптимістично прозвучав зокрема і у виступах інвесторів, які вже працюють у Рівненській області. Окрему увагу було приділено можливостям інвестування економічно значимих проєктів у рамках Закону «Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями».

А загалом спікерами міжнародної конференції були виконавчий директор урядового Офісу із залучення інвестицій «UkraineInvest» Сергій Цівкач, голова Рівненської обласної державної адміністрації Віталій Коваль, народний депутат України Олександр Ковальчук, президент Української Асоціації Меблевиків Володимир Патіс, виконавчий директор ТОВ «Кроноспан Рівне» Павло Пильтяй, співвласники ТОВ «Морган Феніче» Лоррейн Ізабель Марі МакМахон та Франклін МакМахон, директор ТОВ «Хйорт Кнудсен Україна» Лаурсен Стін Леврінг.  

Інвестиційний клімат в Україні сприятливий для бізнесу

Інвестиційний клімат в регіонах значною мірою визначається інвестиційною привабливістю країни в цілому. Про те, що вона покращується, свідчить показник прямих зарубіжних інвестицій в економіку України, що в першому кварталі року становив 51,1 мільярда доларів із динамікою його зростання, яка ще більш показовою була в другому кварталі.

Ця статистика, яку навів представник уряду Сергій Цівкач, стала знову обнадійливою  зокрема і завдяки тому, що запрацював вже згадуваний закон про державну підтримку крупних інвестиційних проєктів. Із моменту набуття ним чинності  та  завдяки розробці необхідних підзаконних механізмів для  його реалізації вже надійшло до уряду близько тридцяти інвестиційних проєктних великобюджетних заявок на суму майже два мільярди доларів.

Сприятиме цьому й розроблена урядом програма «MAKE in UA», яка невдовзі буде презентована і яка спрямована на консолідацію коштів внутрішніх і зарубіжних інвесторів для реалізації в регіонах проєктів у тих галузях, які будуть визначеними, як стратегічні, провідні для них з огляду на індивідуальну специфіку кожного. І прикладом у цьому вже є Рівненщина, яка провідним промисловим напрямком розвитку області визначила деревообробку, і меблевий кластер, який уже тут створений, є показовим інвестиційним проєктом. Про те, що кластерна справа в області вдається, свідчить, за словами урядовця, й те, що зʼявилися бажаючі вкладати в економіку області ще більші інвестиційні кошти. Уряд уже аналізує такі заявки.

Надійним інвестором ефективних промислових новацій виступить і держава. У проекті бюджету закладено понад  два мільярда гривень цільово якраз на підтримку індустріальних парків, що діють і ще створюватимуться в  країні. Зараз за приклад у цьому процесі є Рівненщина, Вінниччина та Дніпро, але вже починає підтягуватися Харківщина, а там й інші регіони оволодіватимуть вивіреними механізмами економічного прориву, серед яких створення галузевих кластерів та індустріальних парків.

У своєму вступному вітальному слові голова ОДА Віталій Коваль, ясна річ, говорив передусім про інвестиційний клімат Рівненщини. І сказати йому дійсно було про що. Приміром, за два останніх роки, з часу, коли область взяла курс на створення індустріальних центрів зарубіжні інвестиційні надходження з 134,8 млн. доларів у 2019 році зросли до 400 мільйонів. «Але це ще не той показник, який нас задовольняє. Це тільки хороший стартовий показник», – сказав пан Віталій.

Сорок відсотків території області вкриті лісами, тож закономірно, що деревообробна галузь стала домінуючою в промисловому секторі економіки. І як результат: 67 відсотків української фанери виробляється підприємствами області, 22  відсотки  ДСП – також. Перше півріччя нинішнього року продемонструвало рекордний показник експорту меблів, що виробляються в області, – зростання обсягів становить 163, 3 відсотка.

Сьогодні в області реалізовують свої інноваційні можливості два офіційно визнаних і підтримуваних владою індустріальних парків: 125-гектаринй «Rivne Industrial Park» та перший в Україні приватний індустріальний парк  «Кропоспан Рівне» на 85 гектарах, які функціонують на засадах «Рівненщина – територія рівних можливостей».

Амбітне завдання поставив перед собою в плані нарощування інвестиційного потенціалу області народний депутат України Олександр Ковальчук: до 2030 року наростити інвестиційні надходження в деревообробну й меблеву галузі області  до мільярда євро, створивши про цьому додатково 10 тисяч робочих місць. 

Меблевий кластер: історія успіху

Меблевий кластер, який ще недавно був лише амбітним проектом, сьогодні вже реальність для Рівненської області.  Його створення – це не тільки уже доконаний факт, його успішний розвиток уже наповнений достатнім досвідним змістом, аби ним можна було ділитися з іншими, хто має намір наслідувати кластерну практику Рівненщини. Саме тому до участі в конференції були запрошені і ті підприємці, чиї компанії і є тими зарубіжними інвесторами,  котрі стали піонерами кластерного руху в Україні. 

Павло Пильтяй (ТОВ «Кроноспан Рівне») – представник потужного світового виробника деревних плит, котрий має 40 заводів по всьому світі. Є вони і в Україні й саме в Рівненській області. Продукція заводу в Нововолинську із 2004 року відома українським меблярам і будівельникам. Тому Павло більше говорив про нові потужності «Кроноспан», спорудження яких щедро проінвестоване міжнародним плитним концерном і які незабаром дадуть першу продукцію тут же на Рівненщині.   Новий завод поблизу Рівного, який крім ДСП, випускатиме й плити ОСП (OSB), є найбільшим за останній час інвестиційним проєктом в Україні (400 млн. доларів). «Нарощуємо виробництво плитних матеріалів, бо бачимо в меблевій галузі країни потенціал і прагнення рухатися до меблярського рівня сусідньої Польщі. Для консолідації зусиль в досягненні такої мети й створено перший в Україні приватний індустріальний парк».

Компанія «Морган Феніче» присутня в Україні з 2006 року. За цей час вона зміцнила тут свій меблевий  бізнес, відчувши його перспективність в Україні, і має намір вдатися, про що інформували  Лоррейн Ізабель Марі МакМахон та Франклін МакМахон, до подальшого потужного (йдеться про мільярди доларів) інвестування з метою розширення своєї присутності в нашій країні. Зокрема йдеться про інвестування у виробництво деревообробного інструменту та поролону. Компанія стовідсоткового експортного спрямування, що поставляє свою продукцію на ринки ЄС та США. Участь у меблевому кластері для компанії  важлива у кількох аспектах. Не в останню чергу і через потребу отримувати кваліфіковані кадри, які готуватимуться зусиллями кластеру, до складу якого входять і відповідні профтехосвітні заклади. Завжди на часі буде потреба у сировині та матеріалах, від дефіциту яких  – за якістю і за прийнятною ціною  – убезпечить кластерне кооперування. Проблемними для компанії є щорічні дозвільні обмеження з боку зарубіжних країн  на ввезення вантажівками виробленої й проданої  української продукції на їхні території або транзитне перевезення їхніми дорогами українських вантажів. І в  подоланні таких обмежень є кластерні переваги. У кластеризацію по-рівненськи, зауважила пані Лоррейн Ізабель Марі, компанія не пішла стрімголов, а все докладно зважила й проаналізувала. І дійшла висновку: є в тому сенс і вигода.

Данська компанія «Хйорт Кнудсен» має свої меблевиробні й супутні потужності в кількох західних областях України. Зараз данців, як зауважив у своєму виступі Лаурсен Стін Леврінг, привабила й Рівненщина. Не в останню чергу й завдяки практиці синергуванню бізнесу через створення галузевого кластеру. Компанія завершує другий  етап будівництва тут свого  підприємства, яке займе з усіма допоміжними приміщеннями площу в 47 тисяч квадратних метрів. Для цього знадобилося 80 мільйонів доларів капіталовкладень.

Кластеризація в меблярстві не набуде розвитку,  не стане проривом для галузі, показовим прикладом для інших галузей у країні, де меблева галузь перебуватиме на промислових задвірках – такий меседж адресував учасникам конференції  президент УАМ Володимир Патіс. Тому меблева асоціація має своїм стратегічним завданням – зробити Україну меблевиробною державою, тобто, аби меблярство стало для країни однією з провідних, пріоритетних галузей економіки. Є чітке розуміння того, що без великих обсягів експорту меблевої продукції країна потужно меблевиробною не стане. Своєю чергою, досвід країн, які вже стали «меблевими державами» (зокрема сусідньої Польщі) засвідчує, що країна не підніме меблеву галузь до рівня провідних, не наростить потужно експорт вітчизняних меблів, не маючи власної галузевої виставки міжнародної ваги і значимості. На створення такої виставки в Україні й концентрувала зусилля УАМ останніх три роки і цьогоріч отримала вагомий і перспективний результат – така виставка у форматі В2В влітку відбулася. FURNITURE OF UKRAINE BUSINESS EXPO зацікавилися 37 ритейлерських мереж із різних регіонів планети, котрі прислали до Києва своїх торгових повпредів-баєрів. Базпосередньо протягом триденного проведення виставки було підписано між українськими меблярами й зарубіжними меблевими ритейлерами  попередніх, пілотних угод на 10 мільйонів доларів, нині значна їх частина переросла у довгострокове виробничо-торгівельне партнерство. Безсумнівно, є пряма залежність між новою меблевою виставкою і  тим  фактом, що експорт українських меблів зріс цьогоріч на рекордних 62 з половиною відсотка і досяг у грошовому вираженні 600 млн. доларів.

Ринок деревини: чергова спроба реформування

Залишається проблемним в Україні в цілому й безпосередньо для її меблевої й деревопереробної галузей питання забезпечення їх достатніми для їхніх потужностей обсягами деревної сировини  – якісної та за справедливою ціною.  Формування вітчизняного ринку необробленої деревини, який би однаковою мірою влаштовував  і тих, хто її вирощує, заготовляє й продає, та тих, кому вона потрібна як сировина для кінцевої продукції, ніяк не завершиться. Кожна владна команда, кожен уряд брався покласти край цій проблемі, але так і не зміг. Відтак стабільного та взаємоприйнятного забезпечення вітчизняних підприємств вітчизняною деревиною так і не досягнуто. Знайти золоту середину для обопільного задоволення сторін-субʼєктів ринку деревини взялася й нинішня владна команда. Розроблений  черговий законопроєкт, який за словами народного депутата Олександра Ковальчука, представника монобільшсті в парламенті, уже цього тижня планується розглянути в сесійній залі в першому читанні. «Слуга народу» зізнався, що й цей документ не ідеальний, тому закликав учасників конференції, усіх її віртуальних учасників, усіх зацікавлених осіб та інституцій активно долучитися до його вдосконалення в період між першим та другим читанням. 

Зайве наголошувати, що подальше нависання цієї проблеми домокловим мечем над меблярами й деревопереробниками поставить у скрутне становище не тільки вже існуючі галузеві кластери й індустріальні зони, а й загалом може стати серйозною перепоною для подальшого розвитку руху меблевої кластеризації в країні. 


Інформація з сайту УАМ

 

Рекламодатели

Партнёры

Новостная рассылка

Будьте в курсе наших последних новостей. Оформите бесплатно персональную новостную рассылку.